Čárové kódy 2

dokumentace k programu

Zkušenosti z praxe

Typ čtečky

Čtečky jsou vyráběny s různým rozhraním - sériový port, PS/2 a USB. Čtečky na sériový port nedoporučujeme, pravděpodobně už se ani na trhu nevyskytují. Čtečky s koncovkou PS/2 jsou vhodné pro stolní PC, instalace je jednoduchá, prostě se zapojí místo klávesnice a nebo pomoci rozbočovacího členu společně s klávesnicí. Pro uživatele, kteří potřebují být mobilní, jsou ideální čtečky s koncovkou USB. Ty lze připojit i k notebookům, které jinými vstupy obvykle nejsou vybaveny. Vyzkoušeli jsme levnou a běžně dostupnou čtečku VIRTUOS EZ OneShot CCD Scanner MT9065USB. Překvapila nás výbava - perfektní dokumentace v češtině s brožurkou čárových kódů pro nastavení konfigurace zařízení. Instalovat ovladač nebylo potřeba, OS MS Windows XP zařízení okamžitě rozpoznal. Tisk probíhal na inkoustové tiskárně Canon PIXMA iP6000D na různé typy papírů a štítků. Snímání kódů bylo bez problémů, dokonce i z čárových kódů vytištěných na obyčejný kancelářský papír (to ovšem rozhodně nelze doporučit pro průmyslové řešení!). Lesklý povrch snižuje kvalitu čtení, ale i za použití lesklého fotopapíru jsme nezaznamenali žádné chyby ani výrazně sníženou schopnost čtení.

 

Označení pořadí etikety (číslování)

Jeden uživatele potřeboval umístit do jednoho rohu štítku jeho pořadové číslo (pořadí tisku, nikoliv hodnotu kódu). V Návrháři sestav je to možné udělat snadno, z mnoha možností je nejjednodušší použití systémových proměnných. V pravém rámci vyberte záložku Proměnné, v kolekci Systémové proměnné vyberte položku Line# a přetáhněte ji myší do pracovního pole sestavy. Upravte rozměry komponenty, font písma, zarovnávání textu a případně další vlastnosti. Chování provedené úpravy vyzkoušejte v náhledu (hlavní nabídka Soubor | Náhled Ctrl+P).

Číslování je použito například v předloze "Foto papír" v souboru CaroveKody52.fr3.

 

Tisk na speciální termotiskárny

Jde o tiskárny určené pouze pro tisk štítků. Používá se speciální materiál, obvykle v rolích - podobně jako v pokladnách. Tyto tiskárny jsou nastavené tak, že každý jeden štítek považují za samostatnou stránku. Vzorem pro tento tisk může být předloha "Etikety pás 3,50 x 2,80" v souboru CaroveKody53.fr3.

 

Vložení nápisu

Jde např. o nadpis s názvem firmy, střediska, akce, typu zboží, zvláštní inventury ... Takový popisek je možný vložit Návrháři sestav jako textovou komponentu přímo do návrhu sestavy. V případě, že se popisek bude používat častěji a jeho výraz se bude měnit, je však vhodnější využít dialog pro zadání výrazu. Dialog je zvláštní komponenta, do předlohy se vloží položkou nabídky Soubor | Nový dialog. Vytvoří se záložka DialogPage1 a v pracovním poli formulář, do jehož prostoru je možné umísťovat libovolné komponenty. Panel dostupných komponent se automaticky vyvolá při aktivování záložky DialogPage. Pro náš účel bude zapotřebí komponenta Editační pole a dvě tlačítka (Ok a Storno). Nastavení komponent a formuláře lze odvodit ze vzoru "Etikety 4,85 x 2,50, dialog, 4 sloupce" v souboru CaroveKody05.fr3.

 

Vložení data

Pro vložení aktuálního data a času je možné využít systémovou proměnnou typu Date nebo Time. Postup je obdobný jako u výše popsaného postupu pro vložení proměnné Line. Tvar výstupu je možné ovlivnit formátováním. Klikněte na komponentu pravým tlačítkem myši, tím se vyvolá lokální nabídka a v ní vyberte Formát zobrazení ... . Ve vyvolaném dialogu zadejte požadovaný tvar data/času.

 

Poslední změna dokumentu: 24.03.2017 10:23:10.