Pokladní kniha Pro

dokumentace k programu

Údržba databáze a zálohování

Defragmentace databáze

Použitá (souborová) databáze MS Access nevyžaduje zvláštní údržbu. Vzhledem k předpokládanému objemu dat a charakteru provozu není řešená její defragmentace.

 

Zálohování databáze

Zálohování databáze je vhodné provádět provádět kopírováním nástrojem např. Průzkumníkem do jiného adresáře nejlépe na nějaké bezpečné úložiště oddělené od počítače, kde je provozovám program Pokladna Pro. Ideálním takovým místem je server, NAS disk nebo pokud takové zařízení není k dispozici, tak na nějakém výměnném disku (flash disk, externí HDD).

 

Vytvoření nové databáze

Jméno souboru databáze je stejné jako jméno programu, liší se pouze koncovkou - místo "exe" je koncovka "mdb". Při každém spuštění programu se testuje přítomnost souboru databáze tohoto jména. Pokud soubor není nalezen, program automaticky vytvoří nový (prázdný). Toho je možné využít při přechodu na nové období, obvykle kalendářního roku.

Poznámka: Není to nezbytné opatření, program záznamy identifikuje jak podle měsíce a i podle roku. Ale protože je od čísla záznamu odvozováno číslo dokladu, je vhodné nové období zahájit s prázdnou databází, aby i číslování dokladů bylo od jedné.

 

Struktura databáze

  Název Datový typ Pzn.
1 Id AutoInc NOT FOR REPLICATION PRIMARY KEY
2 Datum DateTime NOT NULL
3 CisloDokladu WideString(10) NOT NULL UNIQUE
4 Popis WideString(100) Popis, text v rozsahu max. 100 znaků
5 Platce_prijemce WideString(80) Plátce/příjemce, nepovinný text v rozsahu max. 80 znaků
6 Pzn_kod WideString(12) Pzn./kód, nepovinný údaj v rozsahu max. 12 znaků
7 Prijem BCD Částka na dvě platná desetinná místa
8 Vydaj BCD Částka na dvě platná desetinná místa

 

Poslední změna dokumentu: 01.01.2018 12:55:15.